A helysznel munkjnak szinte termszetes velejrja a gyanakvs, hiszen az a feladata, hogy mindent megkrdjelezzen – klnsen akkor, ha holttest is van a dologban, s valaki anyagi hasznot hzhat az elhunyt szemly rksgbl. Ez mg ma is legalbb annyira igaz, mint 1850-ben, mikor Gustave Fougnies-t, egy tehets belga patikus fit holtan talltk nvre ebdlasztalnl.
Gustave mr vek ta slyos egszsgi llapotban volt, s korai hallhoz mindenkpp hozzjrulhatott egyik lbnak amputlsa is. A helyi rendrbr azonban nem elgedett meg ennyivel. A hall fak larca helyett Gustave holtteste egszen ms nyomokat viselt: a test mintha megduzzadt volna, s a vizsglat megllaptotta, hogy a torok s a szj mlyvrs szn, mintha begyulladt volna.
Az elhunyt vendglti, Lydie nev nvre s frje, Hyppolyte de Bocarme grf nyakig lt az adssgban, s egszen addig j kiltsai voltak az asszony apjnak rksgre, mg Gustave be nem jelentette hzassgi szndkt. Ezek utn gy tnt, kptelenek lesznek kifizetni hiteleziket.
A szemlyzet tagjait is kikrdeztk, s kislt, hogy a vendg hallt klns esemnyek kvettk. A grf egy palack ecetet hozatott, amelynek tartalmt letlttte a halott torkn, mondvn, ettl majd felled. Mikor ez nem kvetkezett be, a grf levetkztette a testet, a ruhadarabokat pedig forr vzbe ztatta. Ezutn ecettel lemostk a holttestet, majd a grf s a grfn letrdelt s felsikltk az ebdl padljt.
Az is kiderlt, hogy a grfn sajt kezleg tlalta a fogsokat, s utastsra a gyermekek kivtelesen a gyermekszobban tkeztek, holott a nagybcsijuk volt a vendg.
s jtt a szakrt
Boncolst rendeltek el, a gyomor tartalmt pedig elkldtk Jean Servais Stas rszre. A fvrosban tevkenyked ifj vegyszprofesszort a ksbbiek sorn a toxikolgia meghatroz alakjaknt emlegettk, mghozz a nvnyi mrgek tern vgzett kutatsai nyomn. Rgtn felismerte, hogy az ecet nmagban nem lehet elg ers, hogy ilyen nyomokat okozzon a szjon s a torkon, csak arra kellett, hogy egy msik, knnyebben szlelhet mreganyagot elnyomjon. A gyomor tartalmt alkoholos, majd vizes oldatba helyezte, ily mdon kpes volt kiszrni az idegen alkotrszt, mely jellegzetesen fanyar szagot rasztott. Nikotin volt, mely tiszta llapotban hallos mreg, akrcsak a hidrogn-cianid. Stas ezutn terrel keverte az oldott nikotint, majd elprologtatta az tert: az eredmny egy lombikra val tltsz olaj lett, melynek dohnyszaga s -ze volt. Ilyen mennyisggel tbb egszsges embert is el lehetett volna tenni lb all. A krds most mr csak az volt, hogy bizonytsk, hogy a halleset a vendgltk lelkn szrad. Kituddott, hogy a grf amolyan amatr vegysz, s sajt laboratriummal rendelkezik. Arra jtszott, hogy a nvnyi eredet mrgek kinyomozhatatlanok, m nem szmolt Stas professzor kitartsval, aki elszntan dolgozott az gyn. A grf fldre teperte sgort, majd Lydie lenttte btyja torkn a mrget. Az ebdl padljn ezt kveten nikotin nyomra leltek. A dohnylevelekbl leprolt szntelen folyadk olyan ers volt, hogy mg a sikls sem tudta teljesen eltntetni a nyomt.
Ha a grf arra szmtott, hogy az ecet elnyomja a nikotin szagt, ht csaldnia kellett. A kt anyag savas reakcija okozta az gsnyomokat, melyek felkeltettk a rendrbr gyanjt. Tovbb, mikor az ecetet sszekevertk az alkohollal, melyben ott volt a gyomortartalma is, a termszetes emberi testbl szrmaz anyagok felolddtak, vagyis mr csak a mreg maradt. A sors irnija, hogy az amatr vegysz grf r, aki szemlyes rdekbl hasznlta fel tudst, akaratlanul is felfedezte az emberi testbe kerl nvnyi mrgek kimutatsnak mdjt – t pedig ppen azaz ember buktatta le, aki kpes volt felismerni ennek jelentsgt.