Az 1995-ös O.J. Simpson-féle gyilkossági ügy elveszett, legalábbis a vád oldaláról nézve, méghozzá a Los Angeles-i rendőrség hozzá nem értésének és gondatlanságának következtében, tankönyvbe illő példát szolgáltatva arra, hogyanNEMszabad átvizsgálni egy tetthelyet.
Az egykori amerikaifutball-sztár ás színész ellen folytatott büntetőeljárást az egész világ figyelemmel kísérhette. Volt feleségét, Nicole-t és barátját, Ronald Goldmant brutálisan meggyilkolták a nő brentwoodi házában, 1994. június 12. éjszakáján. Megkérdőjelezhetetlennek tűnő fizikai bizonyítékok álltak rendelkezésre a tetthelyen O.J. Simpson ellen.
A kertben véres kesztyűre leltek, mely összeillett az O.J. rockinghami otthonában (alig ötperces autóútra innen) talált másikkal, továbbá egy zoknira, amelynek vérfoltjai Nicole-tól származtak. A holttestek mellett a nyomozók egy eldobott kalapot találtak, amelyben később Simpsontól származó hajszálakra és bőrdarabkákra bukkantak. A legmeggyőzőbb bizonyítékot azonban azok a véres lábnyomok szolgáltatták, amelyek a tetthelytől vezettek kifelé, nem beszélve a kapura száradt vérfoltokról.
A gyilkos láthatóan megsebesült az elmérgesedő összecsapásban. Mikor a nyomozók aztán O.J. házánál becsöngettek, vérnyomokat vettek észre a bejáratnál parkoló autón, mi több, a kocsitól az ajtóig ismét csak véres lábnyomok húzódtak. A vizsgálat kimutatta, hogy az O.J. házában talált kesztyűn, valamint a gépkocsin talált vér három embertől származott: a két áldozattól és magától Simpsontól.
Ám O.O. egyelőre nem állt rendelkezésre. Néhány órával korábban, de még azon az éjszakán Chicagóba repült, és mikor telefonon kikérdezték, meglepő módon igencsak közömbösen fogadta volt felesége halálhírét. Másnap tért vissza Los Angelesbe, akkor nyomozók faggatták, akik szóvá tették, hogy kezén kötést visel. O.J azt állította, hogy egy üvegdarabbal véletlenül megvágta magát a hotelszobájában.
A következő pár napban szabadlábon maradhatott, míg a rendőrség végzett a helyszín átvizsgálásával, ám július 15-én elveszítették a türelmüket, mivel a sztár elzárkózott a külvilágtól. Letartóztatási parancsot adtak ki ellene, ő pedig megpróbált egérutat nyerni. Ekkor került sor a később híressé vált üldözési jelenetre az autópályán, amely az egész világon sugárzásra került.
Úgy tűnt, O.J. mindenképpen elveszíti a pert. Mégsem így történt.
Rendőri hibák
O.J. az elérhető legjobb védőügyvédeket kérte fel, akik komoly kétséget támasztottak a bizonyítékok hitelességével kapcsolatban. Azt akarták sugallni, hogy ezeket túlbuzgó, esetleg rasszista nyomozók helyezték el a bűntény színhelyén, hogy védencüket megfúrják. Még egy hangfelvételre is rátették a kezüket, amelyen Mark Fuhrmann nyomozó nem kevesebb mint 41 alkalommal illette Simpsont a „nigger” elnevezéssel – ez aztán tanúvallomása és az általa begyűjtött bizonyítékok hitelességét is megkérdőjelezte. Ám a védelemnek nem is kellett túlságosan megerőltetnie magát – valójában a rendőrség aknázta alá a vádakat.
A gyilkosság éjszakáján elmulasztották biztosítani a helyszínt. Ennek következtében többen is átsétáltak a véres lábnyomokon, és cipőtalpukon jelentős mennyiségű bizonyítékokat hordtak szét a szobákban és a házon kívül. Az itt készült videofelvételeken jól látható, hogy a nyomozók védőoverall és kesztyű nélkül dolgoztak; az egyik rendőr például elejt egy törlőkendőt, majd kezével törli tisztára. A tárgyalás során Philip Vannatrer nyomozó büszkén vallotta, hogy nemzedékének régi vágású, sokat tapasztalt rendőrei sem viseltek védőöltözetet, és abban sem látott semmi rosszat, hogy a bizonyítékot gumikesztyű használata nélkül vették kézbe, akár valami ósdi rendőrfilmben.
Ott volt még aztán egy olyan bizonyíték, amelyet a rendőrségi fényképész lefotózott, ám nem került katalogizálásra, és így nem szerepelt a nyilvántartásban. Ezen egy véres papírdarab látható, rajta üzenet, nem messze Nicole fejétől. Az ügy szempontjából talán lényegtelen, de az is lehet, hogy döntő fontosságú lett volna. Ezt már sohasem tudjuk meg, mivel gyaníthatóan már akkor „eltakarították”, akárcsak a többi, jelentéktelennek tartott részletet. Hihetetlen, de a ház belsejéről nem készült fénykép, csak a holttestek közvetlen környezetéről. Így hát nincs megörökített nyoma semmiféle dulakodásnak vagy bármilyen tárgynak, ami később használható lett volna.
Hibát hibára halmoztak
Még ennél is komolyabb hiányosság, hogy a holttesteket tíz órán keresztül senki nem vizsgálta meg, holott egy orvosszakértő képes lett volna megállapítani a halál beálltának idejét, és a testeken további nyomokat is talált volna. De miután Nicole maradványait körbefényképezték, valaki a hátára fordított, így eltűnt az a vérfolt, ami a hivatalos fényképeken a melltartója felett látszik. A halottkém vélemény szerint ez a vérfolt a támadóé lehetett, aki megsérült a dulakodás közben, ám mintát senki nem vett belőle. Azután pedig, hogy megfordították a testet, már nem volt rá mód. A halottkém felelőssége továbbá, hogy a helyszínt átvizsgálva megállapítsa a halál okát és idejét. A Nicole házában talált tálnyi olvadozó jégrém, amely a rendőrség érdeklődését nem keltette fel, tehát döntő fontosságú lehetett volna a halál időpontját illetően, azonban senki nem tartotta fontosnak lefotózni.
Mintha a baklövéseknek ez a listája nem lett volna elég a vád meggyengítéséhez, a rendőrök például nem fóliázták le az elhunytak kezét, nem használták erőszakos közösülésnél használt helyszínelőkészletet, és nem vizsgálták meg, sőt, le sem fényképezték a hátsó kaput, mely a gyilkos valószínűsíthető menekülési útvonalára esett. Csak hetekkel később találtak itt vérnyomokat, s ez elkerülhetetlenül olyan vádakat szült, hogy hamis nyomokról van szó – mikor minden valószínűség szerint csak egy újabb döntő bizonyítékról volt szó, melyet figyelmen kívül hagytak. Ezzel még mindig nem zárult le a hibák és mulasztások elképesztően hosszú sora.
Nicole testét hamarosan átszállították a hullaházba. Ahelyett, hogy részletesen megvizsgálták volna, lemosták, ezzel eltüntették a legutolsó nyomokat, amelyek elárulhatták volna gyilkosának személyazonosságát. A boncolásra azonban csak 2 nappal később került sor.
A kilenc hónapon át húzódó tárgyalás végén O.J. Simpsont vétlennek találták az ügyben. A bíróság nem tehetett mást, mivel a rendőrség által elkövetett hibák több jogos kételyt is felvetettek az eljárás során.
Azonban az ezt követő polgári perben, melyet Nicole Simpson és Ronald Goldman családtagjai indítottak, a közvetett bizonyítékok ereje elsöpörte a védelmet. O.J. Simpsont bűnösnek találták, és 33 millió dollár kártérítést kellett fizetnie a gyászoló családoknak.