Br ltalnosts, van nmi igazsg abban a kzhitben, hogy a gyilkos azrt vlaszt magnak lfegyvert, hogy ntudatlanul is bizonytsa az rzelmi ktds teljes hinyt, melyet a fizikai kontaktus elkerlse s a tvolsgtarts tesz lehetv.
Ugyanakkor, br a fegyvereket sorozatban gyrtjk, egyik sem szemlytelen vagy nvtelen. Minden egyes lfegyver egyedi nyomokat hagy az ltala kiltt lvedken, nem beszlve a lpormaradvnyokrl s az elkvet kezn, arcn s ruhzatn feltn egyb rulkod jelekrl.
Ugyanakkor, br a lfegyver tltse valsznleg fegyverolajat s parnyi fmrszecskket hagy az illet kezn, ez mg csak annyit bizonyt, hogy a gyanstott kezbe fegyver kerlt. Azt, hogy el is sttte, a nyomozknak kell igazolniuk, mghozz az elst ujjon tallt koromlerakdsok segtsgvel, m ezenfell ellenrzik mindkt kezet, az arcot, s a gyanstott ruhzatt, hogy fizikai bizonytkokkal igazoljk az sszefggst. Az ilyen maradvnyokat szappanos kzmosssal el lehet tntetni, m mg a legalaposabb tisztlkods utn is maradnak egyes vegyi sszetevkre (brium, antimon s lom) utal nyomok, s ezeket atomabszorpcis spektrofotomterrel meg is lehet tallni.
A fegyveres bntnyek sorn leginkbb flautomata pisztolyokat alkalmaznak. ntlt mechanikjuk lehetv teszi, hogy gyors egymsutnban akr 30 lvst is leadhassanak vele, trcsere nlkl. Az ilyen kifinomult mkdsi elv azonban azt is jelneti, hogy tbb alkatrsz van jelen, s gy tbb nyom is marad a lvedken s a hvelyen. Mind a tltnyr, mind a kivetmechanika nyomokat hagy a kivetett lszerhvelyeken, mg az tszeg s a huzagols (vagyis a cs belsejnek spirlis barzdi, melyek a lvedk sebessgt s pontossgt nvelik) magn a lvedken. A huzagols lehet jobbos vagy balos (az ramutat jrsval megegyez vagy azzal ellenttes irny), s az gynevezett huzagolsi tem (vagyis a barzdk egymstl szmtott tvolsga) ktsgkvl a legfontosabb rszlet egy lfegyver s egy lvedk sszevetsnl. Hasonlan jelents szerepet kaphatnak a hvelyen keletkezett rovtkk, melyekrt a cs bels felletn tallhat apr hzagok felelsek. Egy sszehasonlt mikroszkp segtsgvel knnyedn sszevethet kt lvedk – optikai ton egymsra vetthetk -, hogy eldnthessk, ugyanabbl a fegyverbl szrmaznak-e. Ezutn akr be is szkennelhetik, majd szmtgpes keressnek vethetik al, hogy kiderljn, hasznltk-e a fegyvert ms, megoldatlan bngyben is. Mg az ugyanazon gyrban kszlt fegyvercsvek is apr eltrst mutathatnak, a gyrtszerszm kopsa kvetkeztben.
A balliszikai szakrtknek ismernik kell szmos lfegyvertpust, s nap mint nap hasznlniuk is kell puskkat, revolvereket, flautomata pisztolyokat, st mg gppuskkat is. Vztartlyokba, zselvel tlttt ldkba s cltblkra kell lvseket leadniuk, hogy az sszehasonltshoz rendelkezskre lljanak hvely- s lvedkmintk. Az is elfordulhat, hogy a helysznen tallt alkatrszekbl kell sszelltaniuk egy lfegyvert, felhasznlva a labor fegyverkszletnek egyes darabjait. Mikor hibs fegyverre vagy csak alkatrszre bukkannak, tartalk darabokbl lltjk ssze, hogy elsthessk, s sszehasonlthassk a helysznen tallt hvelyekkel s lvedkekkel.