Az emberrabls helysznn sttl foltra bukkannak - valban vr lenne? Ha igen, azt is jelentheti, hogy az ldozat megsrlt, s a hatsgoknak meg kell bizonyosodniuk arrl, hogy esetleg egy kegyetlen emberrablval llnak szemben, aki a gyilkossgtl sem irad vissza, csak hogy elkerlje a lebukst. Vagy ppen az emberrabl srlt meg a dulakodsban, s a folt dnt fontossg nyom lehet szemlyazonossgnak kidertsben. A DNS-vizsglat kltsges dolog, mind id, mind erforrsok tern, emberrabls esetn viszont minden perc szmt. Szerencsre lteznek szerolgiai (testnedvelemz) tesztek, melyeket a helysznelk rgtn el tudnak vgezni, az eredmnyt pedig ki tudjk elemezni.
Ha ksrlet trtnt egy gyans, stt folt eltntetsre, akkor egy kis luminolspray segtsgvel derthetk fel a parnyi vrfoltok: az enzimek ugyanis reakciba lpnek a fenti keverkben tallhat vegyletekkel, s a sttben ezek vilgtanak. Sajnos vannak olyan "rtatlan" anyagok, pl a krumpli, amelyek ugyangy reaglnak, mivel ugyanolyan enzimeket tartalmaznak, mint a hemoglobinmolekulk, melyek a vrsvrtestek rvn szlltjk az oxignt a testben. Emiatt mg egy helyszni prba kvetkezik, annak kidertsre, hogy emberi vagy llati vrrl, esetleg valami teljesen ms anyagrl van sz.
A foltra soldattal megnedvestett trlkendt simtanak, majd szintetikus ellenanyaggal szrjk le (pldul fenolftaleinnel), amelytl a kend szne kkre vltozik, amennyiben valban emberi vrrl van sz. Ha emberi vr, a krds az, ki? Ennek megvlaszolshoz mintt kell vinni a laborba, m egy egyszerstett ellenanyagkpz (antign-) prba felgyorsthatja a folyamatot: ebbl kiderl a tulajdonos vrcsoportja. Az antignek olyan enzimek, amelyek vdekez reakciba kezdenek, mely rvn antitesteket termelnek a fertzs ellen. Az adott vrcsoporthoz tartoz egynek hasonl antignekkel rendelkeznek, ha teht az ldozat AB-negatv vrcsoport, s a teszt egy msik vrcsoportra jellemz antigneket mutat, akkor igencsak valszntlen, hogy az ldozat vrrl van sz. Ez a prba hasonl a vradk s a betegek vrnek sszefrhetsgt vizsgl teszthez.
A leggyakoribb vrcsoportvizsglat az AB0-rendszer nven ismert. Kt ellenanyagoldatot adnak a minthoz, amely az A antigneket tartalmaz vrsejteket egy csoportba knyszerti, az AB csoportok ezzel prhuzamosan elklnlnek. A msodik oldat a B antigneket magba foglal sejteket vlasztja el az AB csoportoktl. A 0 tpus vrcsoportra viszont nem hat az oldat, gy klnll sejtjei kvoltbl knnyen beazonosthat.
ltalban a regnyrk, kltk s trtnszek beszlnek olyasmirl, hogy a vr "mlik" vagy "hull". A szakrtk viszont tisztban vannak azzal, hogy a vr ritkn csepeg, inkbb sugrban lvell kifel egy sebbl, mghozz a szv munkja folytn. Ebbl aztn "foltok" s "cskok" keletkeznek, melyek a laikusok szemben nem egyebek erszakot s zrzavart idz, ragacsos massznl. A vrminta elemzi szmra azonban a vrfoltok ugyangy olvashatak, akr egy knyv, mivel a cseppek a ballisztika trvnyeinek megfelelen viselkednek, akrcsak a lvedkek. m azoktl eltren a vrcsepp sztfrccsen, ha lapos felletet r, s rszecski a sebessg, a tmeg, a tvolsg, az irny s a felletszerkezet fggvnyben szrdnak szt.
Ezeknek a szakembereknek teht tudniuk kell, hogyan viselkedik a vr, mikor rcseppen vagy rfrccsen az adott felletre (tbbek kztt falra, padlra, csempre, trlkzre, vegre, sznyegre, vagy pp egy jrm belsejre). Ezenfell azonostaniuk kell a klnbz tmadsi formkat, pldul a vagdosst, a verst, a kselst, a frszelst, valamint a tmad testn nvdelembl ejtett vgsokat. Azt is ki kell szmtaniuk, mekkora ert alkalmaztak ekzben, tovbb a tmad s az ldozat egymshoz viszonytott helyzett, azt, hogy mozogtak-e vagy nem, ha mozogtak, milyen sebessggel s mi is trtnt, miutn a tmads megkezddtt.
|