(Megjegyzs: Paul Roland knyvbl s a wikipdirl sszeszedtem rengeteg kifejezst. Van ami elg bonyolult, de n pldul a biolgia rmon arattam velk:) J olvasst!)
Kriminalisztika:A kriminalisztika, a nyomozs tudomnya; elssorban bngyi, de emellett szablysrtsi, kzigazgatsi s fegyelmi gyekben. A nyomozs feladata a mltban lezajlott cselekmnyek, esemnyek feldertse s bizonytsa. Termszetesen a kriminalisztikai ismeretek a nyomozson tl felhasznlhatk a bncselekmnyek megelzse s megszaktsa cljbl is.
Daktiloszkpia: A daktiloszkpia a brlcrendszerek (az emberi ujjak, tenyerek, talpak brnek sajtos fodorszl-mintzata) kriminalisztikai s szemlyazonostsi cl vizsglata.
DNS: A dezoxiribonukleinsav (kzismert rvidtse: DNS; angolul: deoxyribonucleic acid – DNA) a nukleinsavaknak azon tpusa, melyben a nukleotid alegysgek dezoxiribzt (pontosabban 2-dezoxi-D-ribzt) tartalmaznak. Biolgiai jelentsge igen fontos.Minden DNS 4 vegyletet tartalmaz: adenin (A), guanin (G), citozin (C), s timin (T).
Korai hullajelensgek:
Algor Mortis: A test kihlse. Az letfunkcik megszntvel a test hhztartsa sszeomlik, a test hmrsklete lassan (a Henssge-nomogramm szerint, komfort krlmnyek kzt rnknt 1-1,5C fokkal) idomul a krnyezet hmrsklethez..
Rigor mortis: Hullamerevsg A hullamerevsg vagy rigor mortis (latin) a hall egyik jele, amit az izmokban bell kmiai vltozs okoz, amitl a holttest elmerevedik s a testrszek mozgatsa is neheztett. Enyhe hmrskleten a merevsg kifejldst a [Nysten-szably] rja le. Eszerint 24 ra alatt merevedik meg a test, elszr az llkapocszlet, majd a trzs, a vgtagok. 48 ra mltn kezd felolddni a merevsg s 72 ra mlva lesz teljes az elernyeds. A bells idpontja nhny perc s tbb ra kztt vltozhat a krnyezet hmrsklettl fggen.
Pallor mortis: Hullai spadtsg. A kerings megszntvel a vr lassan a gravitcinak megfelelen a holttest legalsbb rszeiben gylik ssze. A tbbi terlet ebbl fakadan spadtt vlik..
Livor mortis: Hullafoltok. A kerings megszntvel a vr a gravitcinak megfelelen a holttest alsbb rszeire folyik, s ott szederjes szn foltokat kpez a nyomsnak ki nem tett terleteken. A hullafoltok a hall utn ~2-4 rval kialakulnak, ekkor mg gymond elnyomhatk, azaz nyomsra visszaszorulnak az adott terletrl, hullai spadtsgot eredmnyezve. A hall utn ~24 rval az erek bomlsakor a vr kilp az rplykbl s a krnyez szvetekbe kezd beivdni. Az gy kialakult hullafoltok mr nem nyomhatk el. (Fontos, hogy a beivds eltt a hullafoltok vndorolhatnak a holttest mozgatsakor.)
Ksei hullajelensgek:
Rothads: A test ltalnos bomlsa, melynek vgs fzisa a szkeletizci, azaz a csontvzz alakuls. A rothadshoz megfelel hmrsklet, leveg s pratartalom kell. A bomlsi gzok egyes testrszek felfvdst okozzk; a haj s a szrzet kihullik, a felhm hlyagokat kpezve levlik majd beivdik.
Felzs: Ms nven: macerlds. A vzben ltrejv ksei hullajelensg a test felzsa (vzihullk). (A magzatot az anyamhben az n. magzatmz vdi a felzstl)
Hullaviaszos talakuls: Ms nven adipocerlds. A magas alkli-fldfm tartalm krnyezet hatsra a holttest zsrtartalma viaszra-szappanra emlkeztet anyagv vlik.
Tzegcserzs: A tzegmocsarak magas savtartalm vize, az alacsony hmrsklet s az oxignhiny alaktja ki. A br megfeketedik, de egyben megmarad, a csontokbl viszont a savas kzeg kioldja a kalcium-foszftot, gy a csontok gumiszeren hajlkonny vlnak.
Aszalds: Ms nven mumifiklds. Szraz (vagy rendkvl hideg) krnyezetben a holttest elveszti vztartalmt; a lgyrszek gyakorlatilag rszradnak a csontokra.
Kiszrads: vagy dehidratci nagy mennyisg folyadk- s elektrolitveszts, illetve elgtelen folyadkbevitel kvetkeztben kialakul krkp. Slyossga a s- s vzveszts mrtktl fgg. Kezelsnek clja a vz- s shztarts helyrelltsa. Erre az n. orlis rehidrl porbl (ORF) kszlt vizes oldatokat hasznljk.Ha az elvesztett mennyisg elri a testsly kt szzalkt, fradtsg lp fel, teljestmnynk romlik. Ha a folyadkvesztesg tbb mint a testsly t szzalkt jelenti, komoly fizikai rosszullt lp fel, szdls, fejfjs, hnyinger kerlgeti az embert, valamint bnt gyengesg s mentlis zavartsg. Tz szzalkos folyadkvesztesg felett az izmok lebnulnak, a br sszeaszik, a vizels megsznik vagy fjdalmass vlik, az ldozatot ltomsok kezdik gytrni. Ha a vzvesztesg elri a testsly 15%-t, a szomjaz meghal.
Ligor mortis:hullaspadtsg. Mivel a vr nem kering az erekben, lelepszik s a br elveszti a termszetes sznt, lespad. Ilyenkor a vr sszegylik a zzdsok helyn, ezrt van az, hogy nha csak a hall bellta utn lesznek lthatak.
Tovbbi fogalmak:
Halottkm: igazsggyi orvosszakrt
Mreg:Biolgiai szempontbl mregnek tekinthetnk minden olyan anyagot, amely l szervezettel rintkezve abban krosodst, betegsget vagy hallt okoz – ltalban kmiai reakci tjn vagy ms molekulris szint tevkenysggel – ha belle kell mennyisg jut be az llnybe
Kmiai mrgek: toxinok
Biolgiai mrgek: venomok
Cianzis: Szn-monoxid-mrgezsnek nyilvnval jele a termszetellenes fnyl rzsaszn br. A szvelgtelensg jl lthatan kkre sznezi a mellkast s az arcot, ezt nevezik cianzisnak.
Szerolgia: testnedv (pl. vr, ond)
Anyagmaradvny: a kriminalisztikban olyan, a bncselekmny helysznn visszamarad trgytredkek, anyagrszecskk, amely a vizsglt esemnnyel kzvetlenl, vagy kzvetve sszefggsbe hozhatak.
Benzidin prba: A benzidin prba a vrfoltok felkutatsra szolgl. Az ecetsavas benzidinoldat hidrogn peroxid jelenltben a vrmaradvnyt kkeszldre sznezi.
Luminolos prba: A vrrel szennyezett hely sttben a luminol hatsra kkesfehren vilgt.
Latens nyomok: Az ujjon tallunk parnyi vertkmaradvnyokat, por s ms mikroszkopikus mret anyag tapad, amelyet aztn rkennk mindarra, amihez hozzrnk. Br szabad szemmel nem szlelhet, ennek mintzatt a kiemelpor vagy egyes vegyletek (pl. ninhidrin vagy a pillanatragaszt) gze lthatv teszi, ezzel rvetthet egy tltsz lapra, melyet a laborban ksbb elemezhetnek.
Lthat nyomok: a vrben vagy festkben megmaradt lenyomatok knnyen szlelhetk.
Trfogati nyomok: a rugalmasabb anyagokban (pl. agyagban vagy lelmiszerben) tallhatk.
AFIS: Automated Fringerprint Identification System azaz Az Orszgos ujjlenyomat adatbzis.
BALLISZTIKA: A ballisztika a mozgsban lev (kiltt, eldobott, elhajtott) testek rpplyjnak tana. Kriminalisztikai vizsglatakor ltalban az ltalnos ballisztikt hasznljk, melynl a lvedk plyja ballisztikus v, vagy grbe.
Bels BALLISZTIKA: Vizsglatnak trgya a lvedk mozgsa a fegyver csvben a cstorkolatig, rakta esetn a rakta mozgsa az zemanyag gsig.
Kls BALLISZTIKA: A lvedk, vagy a rakta mozgsval foglalkoz tudomny. Ilyenkor lvedk esetben a a toler mr nem hat. Raktnl az zemanyag elgstl a clba jutsig trtn esemnyeket vizsglja.
Igazsggyi BALLISZTIKA: Az ltalnos ballisztika szakga, a kriminalisztika nllsult szakterlete. Feladata: a lfegyver, lszer s ezek alkatrszeinek tartsval, hasznlatval kapcsolatos kriminalisztikai vonatkozs problmk megoldsa. Olyan nll tudomnyos tteleket dolgoz ki, melyek csak a lfegyverek, azok nyomai s hasznlatuk folyamn keletkezett elvltozsok bngyi szempontbl trtn vizsglatakor szksgesek.
Trgya:
lfegyver
lvs folyamata
a lvs kvetkezmnyeknt ltrejtt valamennyi elvltozs
a vonatkoz azonosts
STR: (Short Tandem Repeat) A DNS egy bizonyos rszt, az STR-t kielemezve, mert ez az a szakasz, amely az egynt, annak fizikai sajtossgait (hajsznt, arcberendezst, s gy tovbb) megszabja. A szl tovbbi rsze ltalnosabb genetikai informcikhat tartalmaz, melyek minden emberi lnynl azonosak.
RFLP-elemzs: a DNS vizsglathoz hasonl.
PCR-eljrs: Molekulris fnymsolsnak is nevezik, mivel a sejt DNS-kpzsrl kszt msolatot.
Toxikolgia: A toxikolgia s a kmiai biztonsg a mrgezsek kroktanval s megelzsvel foglakoz tudomnyg, melynek egyik legfontosabb vizsglmdszere a kockzat analzise, becslse. Ez a tudomnyg foglalkozik a vegyszerek tulajdonsgainak jellemzsvel, biolgiai, kolgiai szerepkkel az l szervezetek vlaszreakciival s a krnyezet llapotnak jellemzsvel. A kmiai biztonsg a vegyszerek krforgst, letciklust kveti nyomon, s meghatrozza a vegyszerekkel trtn foglalkozs szablyait, a gyrtstl a felhasznlson t az jrahasznostsig.
Nikotinmrgezs: A nikotin hallos mreg. 40 milligramm nikotin hallt okozhat.
Anatmia: ( „felvgni” szbl), magyarosan bonctan (a boncols szbl) a biolginak az l szervezet struktrjval s szervezdsvel foglalkoz ga. Gyjtfogalom, ami magba foglalja a humn anatmit, az llatok anatmit (zootmia) s a nvnyek anatmijt (fitotmia). Az evolci kapcsn szorosan kapcsoldik az embriolgihoz, a komparatv anatmihoz s a komparatv embriolgihoz. Az anatmia feloszthat a szabad szemmel lthat struktrkkal foglalkoz makroszkopikus anatmira, tovbb az apr, mikroszkppal vizsglhat struktrkkal foglalkoz mikroszkopikus anatmira, amibe a hisztolgia (szvettan)s a citolgia (sejttan) is belertend. Ezenkvl beszlhetnk az anatmia testrszek s szervrendszerek szerinti tagozdsrl is; elbbi szerint vizsglhatjuk pldul a fejet vagy a mellkast, utbbi szerint vizsglhatjuk pldul az idegrendszert vagy a lgzs szervrendszert.
Hallozs fajti:
Fulladsos Hall: Strangulatios hallnak is nevezik. A bonctani kpe jellegzetes. A szervek hyperaemija jellegzetes. Vzi halottaknl a mellkas emphysaema aquosum. A hallnem a lgznylsok megsznse miatt kvetkezik be. Lehet: akaszts, zsinegels, folyadkba fls, szilrd anyagba fls pldul: bzaszemek, vagy a mellkas lgzmozgsnak megakadlyozsa. Jellegzetes bonctani kpeket kell keresni, melyeket rtegesen boncolunk ki (pldul akasztsnl az Ammusat-jel). Ez a hallnem nem a legkellemesebb, a fuldoklsnl az rintett pnikba esik, fleg, ha vz alatt van, akkor prbl levegt venni, gy a mellkasba is vz kerl, a td szvetei krosodnak, vgl az epiglottis reflexszeren lezrja a lgznylst s perceken bell bell a hll. Fojtogats esetn egyes szemlyeknl elg, ha csak kismrtkben szortjk meg a nyak fels rszt. Ugyanis az arteria carotis communisban tallhat egy glomus caroticum-nak nevezett rsz, amely az oxignfelvtelt is stimullja. Egyes szemlyeknl a nyak megrintsekor akr azonnal bellhat a hall.
Termikus (gsi vagy fagysi) Hall: Az gsi srlsekbl add hall: A testet hirtelen rt magas hmrsklet kvetkeztben bekvetkez hall. Az els formja, hogyha a test azonnal karbonizldik, elszenesedik. A magas hmrsklet kvetkeztben az izomfehrjk talakulnak s egy a hullamerevsghez hasonl llapotot hoznak ltre, melyet gladitor-testtartsnak neveznk. Az gst tllteknl gyakori hallok az emblia. Az gsi srlseket osztlyozzuk. Gyakori krds, hogy a hulln szlelhet hlyagok lben keletkeztek-e, vagy mr a rothads kvetkezmnye. Az lben keletkezett gsi hlyagokban mg kimutathat leukocyta, lymphocyta reakci. Itt mg megemltend a crematio is, vagyis a hulla elhamvasztsa. Egy felntt testt 1000-1200 C-on szoktk elgetni, gyermek hulljt 900 Celsiuson a vztartalom miatt. Elszr a haj semmisl meg, majd fokozatosan a lgy rszek, vgl a csontok. Gyakori azonban, hogy a nagyobb csves csontok nem gnek el, azokat le szoktk darlni. Kvr egynek getsekor vigyzni kell, mert a sztolvad zsr gylkonny vlik ekkora hmrskleten s gyakran okozott ez mr krematriumi baleseteket.
A fagyhall: a test hmrsklete annyira lecskken, hogy bekvetkezik a hall. Fleg ittas egyneknl fordul el, akik elalszanak tlen az utcn. Ugyanis az alkohol "tvgja" a hipotalamuszt, az agy ht-ft kzpontjt, s gy rzi az ittas ember, hogy melege van, ezrt is piros az arca. Azonban csak az agy rzkeli gy, hogy meleg van, valjban a test normlis vagy alcsonyabb hmrsklet. A testhmrsklet cskken, szkl a tudat, vgl juls, coma s hall kvetkezik be. A megfagyottak tetemei gyakran spadtak, hullafoltjaik lnkpirosak.
Patolgia: (a grg pathosz = fjdalom s logosz = tudomny szavakbl) a beteg sejtek, szvetek s szervek szerkezeti s funkcionlis vltozsaival foglalkozik. „A patolgia az orvostudomny alapja, sszekti az elmleti tudomnyokat a klinikummal, vlaszt keres a betegsgek tneteit s a betegek panaszait okoz morfolgiai s funkcionlis elvltozsokkal kapcsolatos krdsekre.
A patolgia vizsglati szempontjai: A ngy legfbb szempont, melyek szerint a betegsgeket a patolgia vizsglja:
Etiolgia: mi okozza a betegsget
Patogenezis: a betegsg lefolysa, mechanizmusa
Morfolgia: a sejteket, szveteket, szerveket rint szerkezeti vltozsok
Klinikai szempont: a morfolgiai vltozsok fukcionlis kvetkezmnyei
A patolgia terletei:
Anatmiai patolgia
Trvnyszki patolgia
Citopatolgia
Citogenetika
Mikrobiolgia
Nosolgia (a betegsgek osztlyozsnak tudomnya)
Hematolgia
Immunolgia
Krszvettan (krosodott szvet mikroszkpos elemzse)
A patolgia mdszerei:
Makroszkpos patolgia (autopsia, necropsia vagy boncols)
Diagnosztikus clbl eltvoltott szvetminta biokmiai s molekulris biolgiai elemzse
Szubdurlis hematma: agyi vrmleny
Entomolgia: azaz rovartan a hatlb zeltlbakkal (Hexapoda altrzs: Parainsecta s Insecta osztlyok) foglalkoz biolgiai tudomny. A rovarok az lvilg (jelenleg ismert) fajokban leggazdagabb csoportja. A napjainkban foly entomolgiai kutatsok rszben alaptudomny jellegek (szisztematika, biogeogrfia, evolci-kutats, fejldsgenetika stb.), nagyobbrszt azonban alkalmazott s fejleszt kutatsok.