Series Net ~ Your 24/7 source for all CSI, Bones, NCIS and other series


      
 
 
 



       MENÜ
 
[x] Főoldal
[x] Bűbájos Boszorkák | Charmed
[x] Dr. Csont | Bones
[x] Helyszínelők | NCIS
[x] Miami Helyszínelők | CSI:M
[x] New York-i Helyszínelők | CSI:NY
[x] Szellemekkel Suttogó | G.W.
[x] Vegas-i Helyszínelők | CSI:LV
[x] Extrák
[x] Fanfictions
[x] Galéria
[x] Ikonbázis
[x] SeriesNet Extrák aloldal
[x] Videók, promok
 
 



       SISTER SITES
 

 ide ne jelentkezz, csak meghívásra!
 



       TOP SITES
 

[x]- Bones fansite
[x]- Bones Fanatic
[x]- Bones Forever
[x]- NCIS fansite
[x] - Charmed Fansite
[x] - Gossip Girl Fansite
[x]- Taylor Swift fansite
[x] - Kimi Raikönnen
[x] - Fonex Site
[x] - Katie Horton
[x] - My Chemical Romance
[x]
- Quention Tarantino
[x]
- Szinetár Dóri Fansite
[x] - Dustin Miligan Fansite.
[x] - Kate Winslet
[x] - CasiAngeles
[x] - Sebestyén Balázs Fansite
[x] - Pop Party Zene 2010
[x] - Nora-Gaby-Lupita Portál
[x] - Design-maker
[x] - Paul Wesley Fansite
25/21 ; 4 szabad

Disclaimer: További félreértések elkerülése érdekében itt megjelölöm a forrásoldalainkat, remélem így már mindenki elégedett lesz: CSI: Miami, CSI: New York, CSI: Las Vegas, NCIS, CSI FilesTV Guide, TwitterTV.com JLH Source, Youtube, SpoilerTV, Szellemekkel Suttogó, Margamania

 
 

>> Kifejezések

Kifejezések:

(Megjegyzés: Paul Roland könyvéből és a wikipédiáról összeszedtem rengeteg kifejezést. Van ami elég bonyolult, de én például a biológia órámon arattam velük:) Jó olvasást!)

Kriminalisztika: A kriminalisztika, a nyomozás tudománya; elsősorban bűnügyi, de emellett szabálysértési, közigazgatási és fegyelmi ügyekben. A nyomozás feladata a múltban lezajlott cselekmények, események felderítése és bizonyítása. Természetesen a kriminalisztikai ismeretek a nyomozáson túl felhasználhatók a bűncselekmények megelőzése és megszakítása céljából is.

Daktiloszkópia: A daktiloszkópia a bőrlécrendszerek (az emberi ujjak, tenyerek, talpak bőrének sajátos fodorszál-mintázata) kriminalisztikai és személyazonosítási célú vizsgálata.

DNS: A dezoxiribonukleinsav (közismert rövidítése: DNS; angolul: deoxyribonucleic acid – DNA) a nukleinsavaknak azon típusa, melyben a nukleotid alegységek dezoxiribózt (pontosabban 2-dezoxi-D-ribózt) tartalmaznak. Biológiai jelentősége igen fontos.Minden DNS 4 vegyületet tartalmaz: adenin (A), guanin (G), citozin (C), és timin (T).

Korai hullajelenségek:

Algor Mortis: A test kihűlése. Az életfunkciók megszűntével a test hőháztartása összeomlik, a test hőmérséklete lassan (a Henssge-nomogramm szerint, komfort körülmények közt óránként 1-1,5°C fokkal) idomul a környezet hőmérsékletéhez..

Rigor mortis: Hullamerevség  A hullamerevség vagy rigor mortis (latin) a halál egyik jele, amit az izmokban beálló kémiai változás okoz, amitől a holttest elmerevedik és a testrészek mozgatása is nehezített. Enyhe hőmérsékleten a merevség kifejlődését a [Nysten-szabály] írja le. Eszerint 24 óra alatt merevedik meg a test, először az állkapocsízület, majd a törzs, a végtagok. 48 óra múltán kezd feloldódni a merevség és 72 óra múlva lesz teljes az elernyedés. A beállás időpontja néhány perc és több óra között változhat a környezet hőmérsékletétől függően.

Pallor mortis: Hullai sápadtság. A keringés megszűntével a vér lassan a gravitációnak megfelelően a holttest legalsóbb részeiben gyűlik össze. A többi terület ebből fakadóan sápadttá válik..

Livor mortis:   Hullafoltok. A keringés megszűntével a vér a gravitációnak megfelelően a holttest alsóbb részeire folyik, és ott szederjes színű foltokat képez a nyomásnak ki nem tett területeken. A hullafoltok a halál után ~2-4 órával kialakulnak, ekkor még úgymond elnyomhatók, azaz nyomásra visszaszorulnak az adott területről, hullai sápadtságot eredményezve. A halál után ~24 órával az erek bomlásakor a vér kilép az érpályákból és a környező szövetekbe kezd beivódni. Az így kialakult hullafoltok már nem nyomhatók el. (Fontos, hogy a beivódás előtt a hullafoltok vándorolhatnak a holttest mozgatásakor.)

Kései hullajelenségek:

Rothadás:   A test általános bomlása, melynek végső fázisa a szkeletizáció, azaz a csontvázzá alakulás. A rothadáshoz megfelelő hőmérséklet, levegő és páratartalom kell. A bomlási gázok egyes testrészek felfúvódását okozzák; a haj és a szőrzet kihullik, a felhám hólyagokat képezve leválik majd beivódik.

Felázás:   Más néven: macerálódás. A vízben létrejövő kései hullajelenség a test felázása (vízihullák). (A magzatot az anyaméhben az ún. magzatmáz védi a felázástól)

Hullaviaszos átalakulás:   Más néven adipocerálódás. A magas alkáli-földfém tartalmú környezet hatására a holttest zsírtartalma viaszra-szappanra emlékeztető anyagúvá válik.

Tőzegcserzés:   A tőzegmocsarak magas savtartalmú vize, az alacsony hőmérséklet és az oxigénhiány alakítja ki. A bőr megfeketedik, de egyben megmarad, a csontokból viszont a savas közeg kioldja a kalcium-foszfátot, így a csontok gumiszerűen hajlékonnyá válnak.

Aszalódás:   Más néven mumifikálódás. Száraz (vagy rendkívül hideg) környezetben a holttest elveszíti víztartalmát; a lágyrészek gyakorlatilag rászáradnak a csontokra.

Kiszáradás: vagy dehidratáció nagy mennyiségű folyadék- és elektrolitvesztés, illetve elégtelen folyadékbevitel következtében kialakuló kórkép. Súlyossága a só- és vízvesztés mértékétől függ. Kezelésének célja a víz- és sóháztartás helyreállítása. Erre az ún. orális rehidráló porból (ORF) készült vizes oldatokat használják.Ha az elveszített mennyiség eléri a testsúly két százalékát, fáradtság lép fel, teljesítményünk romlik. Ha a folyadékveszteség több mint a testsúly öt százalékát jelenti, komoly fizikai rosszullét lép fel, szédülés, fejfájás, hányinger kerülgeti az embert, valamint bénító gyengeség és mentális zavartság. Tíz százalékos folyadékveszteség felett az izmok lebénulnak, a bőr összeaszik, a vizelés megszűnik vagy fájdalmassá válik, az áldozatot látomások kezdik gyötörni. Ha a vízveszteség eléri a testsúly 15%-át, a szomjazó meghal.

Ligor mortis: hullasápadtság. Mivel a vér nem kering az erekben, leülepszik és a bőr elveszti a természetes színét, lesápad. Ilyenkor a vér összegyűlik a zúzódások helyén, ezért van az, hogy néha csak a halál beállta után lesznek láthatóak.

További fogalmak:

Halottkém: igazságügyi orvosszakértő

Méreg: Biológiai szempontból méregnek tekinthetünk minden olyan anyagot, amely élő szervezettel érintkezve abban károsodást, betegséget vagy halált okoz – általában kémiai reakció útján vagy más molekuláris szintű tevékenységgel – ha belőle kellő mennyiség jut be az élőlénybe

Kémiai mérgek: toxinok

Biológiai mérgek: venomok

Cianózis: Szén-monoxid-mérgezésnek nyilvánvaló jele a természetellenes fénylő rózsaszín bőr. A szívelégtelenség jól láthatóan kékre színezi a mellkast és az arcot, ezt nevezik cianózisnak.

Szerológia: testnedv (pl. vér, ondó)

Anyagmaradvány: a kriminalisztikában olyan, a bűncselekmény helyszínén visszamaradó tárgytöredékek, anyagrészecskék, amely a vizsgált eseménnyel közvetlenül, vagy közvetve összefüggésbe hozhatóak.

Benzidin próba: A benzidin próba a vérfoltok felkutatására szolgál. Az ecetsavas benzidinoldat hidrogén peroxid jelenlétében a vérmaradványt kékeszöldre színezi.

Luminolos próba: A vérrel szennyezett hely sötétben a luminol hatására kékesfehéren világít.

Latens nyomok: Az ujjon találunk parányi verítékmaradványokat, por és más mikroszkopikus méretű anyag tapad, amelyet aztán rákenünk mindarra, amihez hozzáérünk. Bár szabad szemmel nem észlelhető, ennek mintázatát a kiemelőpor vagy egyes vegyületek (pl. ninhidrin vagy a pillanatragasztó) gőze láthatóvá teszi, ezzel rávetíthető egy átlátszó lapra, melyet a laborban később elemezhetnek.

Látható nyomok: a vérben vagy festékben megmaradt lenyomatok könnyen észlelhetők.

Térfogati nyomok: a rugalmasabb anyagokban (pl. agyagban vagy élelmiszerben) találhatók.

AFIS: Automated Fringerprint Identification System azaz Az Országos ujjlenyomat adatbázis.

BALLISZTIKA: A ballisztika a mozgásban levő (kilőtt, eldobott, elhajított) testek röppályájának tana. Kriminalisztikai vizsgálatakor általában az általános ballisztikát használják, melynél a lövedék pályája ballisztikus ív, vagy görbe.

Belső BALLISZTIKA: Vizsgálatának tárgya a lövedék mozgása a fegyver csövében a csőtorkolatig, rakéta esetén a rakéta mozgása az üzemanyag égéséig.

Külső BALLISZTIKA: A lövedék, vagy a rakéta mozgásával foglalkozó tudomány. Ilyenkor lövedék esetében a a tolóerő már nem hat. Rakétánál az üzemanyag elégésétől a célba jutásig történő eseményeket vizsgálja.

Igazságügyi BALLISZTIKA: Az általános ballisztika szakága, a kriminalisztika önállósult szakterülete. Feladata: a lőfegyver, lőszer és ezek alkatrészeinek tartásával, használatával kapcsolatos kriminalisztikai vonatkozású problémák megoldása. Olyan önálló tudományos tételeket dolgoz ki, melyek csak a lőfegyverek, azok nyomai és használatuk folyamán keletkezett elváltozások bűnügyi szempontból történő vizsgálatakor szükségesek.
Tárgya:

  • lőfegyver
  • lövés folyamata
  • a lövés következményeként létrejött valamennyi elváltozás
  • a vonatkozó azonosítás

STR: (Short Tandem Repeat)  A DNS egy bizonyos részét, az STR-t kielemezve, mert ez az a szakasz, amely az egyént, annak fizikai sajátosságait  (hajszínt, arcberendezést, és így tovább) megszabja. A szál további része általánosabb genetikai információkhat tartalmaz, melyek minden emberi lénynél azonosak.

RFLP-elemzés: a DNS vizsgálathoz hasonló.

PCR-eljárás: Molekuláris fénymásolásnak is nevezik, mivel a sejt DNS-képzéséről készít másolatot.

Toxikológia: A toxikológia és a kémiai biztonság a mérgezések kóroktanával és megelőzésével foglakozó tudományág, melynek egyik legfontosabb vizsgálómódszere a kockázat analízise, becslése. Ez a tudományág foglalkozik a vegyszerek tulajdonságainak jellemzésével, biológiai, ökológiai szerepükkel az élő szervezetek válaszreakcióival és a környezet állapotának jellemzésével. A kémiai biztonság a vegyszerek körforgását, életciklusát követi nyomon, és meghatározza a vegyszerekkel történő foglalkozás szabályait, a gyártástól a felhasználáson át az újrahasznosításig.

Nikotinmérgezés: A nikotin halálos méreg. 40 milligramm nikotin halált okozhat.

Anatómia: ( „felvágni” szóból), magyarosan bonctan (a boncolás szóból) a biológiának az élő szervezet struktúrájával és szerveződésével foglalkozó ága. Gyűjtőfogalom, ami magába foglalja a humán anatómiát, az állatok anatómiát (zootómia) és a növények anatómiáját (fitotómia). Az evolúció kapcsán szorosan kapcsolódik az embriológiához, a komparatív anatómiához és a komparatív embriológiához. Az anatómia felosztható a szabad szemmel látható struktúrákkal foglalkozó makroszkopikus anatómiára, továbbá az apró, mikroszkóppal vizsgálható struktúrákkal foglalkozó mikroszkopikus anatómiára, amibe a hisztológia (szövettan)és a citológia (sejttan) is beleértendő. Ezenkívül beszélhetünk az anatómia testrészek és szervrendszerek szerinti tagozódásáról is; előbbi szerint vizsgálhatjuk például a fejet vagy a mellkast, utóbbi szerint vizsgálhatjuk például az idegrendszert vagy a légzés szervrendszerét.

Halálozás fajtái:

Fulladásos Halál: Strangulatios halálnak is nevezik. A bonctani képe jellegzetes. A szervek hyperaemiája jellegzetes. Vízi halottaknál a mellkas emphysaema aquosum. A halálnem a légzőnyílások megszűnése miatt következik be. Lehet: akasztás, zsinegelés, folyadékba fúlás, szilárd anyagba fúlás például: búzaszemek, vagy a mellkas légzőmozgásának megakadályozása. Jellegzetes bonctani képeket kell keresni, melyeket rétegesen boncolunk ki (például akasztásnál az Ammusat-jel). Ez a halálnem nem a legkellemesebb, a fuldoklásnál az érintett pánikba esik, főleg, ha víz alatt van, akkor próbál levegőt venni, így a mellkasba is víz kerül, a tüdő szövetei károsodnak, végül az epiglottis reflexszerűen lezárja a légzőnyílást és perceken belül beáll a hálál. Fojtogatás esetén egyes személyeknél elég, ha csak kismértékben szorítják meg a nyak felső részét. Ugyanis az arteria carotis communisban található egy glomus caroticum-nak nevezett rész, amely az oxigénfelvételt is stimulálja. Egyes személyeknél a nyak megérintésekor akár azonnal beállhat a halál.

Termikus (égési vagy fagyási) Halál: Az égési sérülésekből adódó halál: A testet hirtelen ért magas hőmérséklet következtében bekövetkező halál. Az első formája, hogyha a test azonnal karbonizálódik, elszenesedik. A magas hőmérséklet következtében az izomfehérjék átalakulnak és egy a hullamerevséghez hasonló állapotot hoznak létre, melyet gladiátor-testtartásnak nevezünk. Az égést túlélteknél gyakori halálok az embólia. Az égési sérüléseket osztályozzuk. Gyakori kérdés, hogy a hullán észlelhető hólyagok élőben keletkeztek-e, vagy már a rothadás következménye. Az élőben keletkezett égési hólyagokban még kimutatható leukocyta, lymphocyta reakció. Itt még megemlítendő a crematio is, vagyis a hulla elhamvasztása. Egy felnőtt testét 1000-1200 °C-on szokták elégetni, gyermek hulláját 900 Celsiuson a víztartalom miatt. Először a haj semmisül meg, majd fokozatosan a lágy részek, végül a csontok. Gyakori azonban, hogy a nagyobb csöves csontok nem égnek el, azokat le szokták darálni. Kövér egyének égetésekor vigyázni kell, mert a szétolvadó zsír gyúlékonnyá válik ekkora hőmérsékleten és gyakran okozott ez már krematóriumi baleseteket.

A fagyhalál: a test hőmérséklete annyira lecsökken, hogy bekövetkezik a halál. Főleg ittas egyéneknél fordul elő, akik elalszanak télen az utcán. Ugyanis az alkohol "átvágja" a hipotalamuszt, az agy hűtő-fűtő központját, és úgy érzi az ittas ember, hogy melege van, ezért is piros az arca. Azonban csak az agy érzékeli úgy, hogy meleg van, valójában a test normális vagy alcsonyabb hőmérsékletű. A testhőmérséklet csökken, szűkül a tudat, végül ájulás, coma és halál következik be. A megfagyottak tetemei gyakran sápadtak, hullafoltjaik élénkpirosak.

Patológia: (a görög pathosz = fájdalom és logosz = tudomány szavakból) a beteg sejtek, szövetek és szervek szerkezeti és funkcionális változásaival foglalkozik. „A patológia az orvostudomány alapja, összeköti az elméleti tudományokat a klinikummal, választ keres a betegségek tüneteit és a betegek panaszait okozó morfológiai és funkcionális elváltozásokkal kapcsolatos kérdésekre.

A patológia vizsgálati szempontjai: A négy legfőbb szempont, melyek szerint a betegségeket a patológia vizsgálja:

  • Etiológia: mi okozza a betegséget
  • Patogenezis: a betegség lefolyása, mechanizmusa
  • Morfológia: a sejteket, szöveteket, szerveket érintő szerkezeti változások
  • Klinikai szempont: a morfológiai változások fukcionális következményei

A patológia területei:

  • Anatómiai patológia
  • Törvényszéki patológia
  • Citopatológia
  • Citogenetika
  • Mikrobiológia
  • Nosológia (a betegségek osztályozásának tudománya)
  • Hematológia
  • Immunológia
  • Kórszövettan (károsodott szövet mikroszkópos elemzése)

A patológia módszerei:

  1. Makroszkópos patológia (autopsia, necropsia vagy boncolás)
  2. Mikroszkópos patológia (szövettan, immunhisztokémia, elektronmikroszkópia)
  3. Diagnosztikus célból eltávolított szövetminta biokémiai és molekuláris biológiai elemzése

Szubdurális hematóma: agyi vérömleny

Entomológia: azaz rovartan a hatlábú ízeltlábúakkal (Hexapoda altörzs: Parainsecta és Insecta osztályok) foglalkozó biológiai tudomány. A rovarok az élővilág (jelenleg ismert) fajokban leggazdagabb csoportja. A napjainkban folyó entomológiai kutatások részben alaptudomány jellegűek (szisztematika, biogeográfia, evolúció-kutatás, fejlődésgenetika stb.), nagyobbrészt azonban alkalmazott és fejlesztő kutatások.

(Ne lopd el! Rengeteg munka volt! Köszi! Gina)

 <-vissza



       ELITE
 
21/21         JELENLEG BETELT!
 
 



       CHAT

 
 



      
 
 
 

Login
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 


Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    A legfrissebb hírek a Super Mario világából és a legteljesebb adatbázis a Mario játékokról.Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Gigágá! Márton napján is gyertek a Mesetárba! Nemcsak libát, de kacsát is kaptok! Játsszatok velünk!    *****    A Nintendo a Nintendo Music-kal megint valami kiváló dolgot hozott létre! Alaposan nagyító alá vettem, az eredmény itt.    *****    Leanderek, Parfümök, Olajok, és Szépségápolási termékek! Használd a LEVI10 kupont és kapj 10% kedvezményt!Megnyitottunk    *****    Megjelent a Nintendo saját gyártású órája, a Nintendo Sound Clock Alarmo! Ha kíváncsi vagy, mit tud, itt olvashatsz róla    *****    Megnyílt a webáruházunk! Parfümök, Szépségápolási termékek, Olajok mind egy helyen! Nyitási akciók, siess mert limitált!    *****    Az általam legjobbnak vélt sportanimék listája itt olvasható. Top 10 Sportanime az Anime Odyssey-n!    *****    Pont ITT Pont MOST! Pont NEKED! Már fejlesztés alatt is szebbnél szebb képek! Ha gondolod gyere less be!    *****    Megnyílt a webáruházunk! NYITÁSI AKCIÓK! Tusfürdõ+Fogkrém+Sampon+Izzadásgátló+multifunkcionális balzsam most csak 4.490!    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran!    *****    Veterán anime rajongók egyik kedvence a Vadmacska kommandó. Retrospektív cikket olvashatsz róla az Anime Odyssey blogban    *****    Parfümök, Olajok, Párologtatók mind egy weboldalon! Siess mert nyitási AKCIÓNK nem sokáig tart! Nagy kedvezmények várnak    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Aki érdeklõdik a horoszkópja után, az nem kíváncsi, hanem intelligens. Rendeld meg most és én segítek az értelmezésben!    *****    A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött + napi agymenések és bölcseletek    *****    KARATE OKTATÁS *** kicsiknek és nagyoknak *** Budapest I. II. XII.kerületekben +36 70 779-55-77    *****    Augusztus 26-án Kutyák Világnapja! Gyertek a Mesetárba, és ünnepeljétek kutyás színezõkkel! Vau-vau!    *****    A horoszkóp elemzésed utáni érdeklõdés, nem kíváncsiság hanem intelligencia. Rendeld meg és nem fogod megbánni. Katt!!!