Series Net ~ Your 24/7 source for all CSI, Bones, NCIS and other series


      
 
 
 



       MEN
 
[x] Foldal
[x] Bbjos Boszorkk | Charmed
[x] Dr. Csont | Bones
[x] Helysznelk | NCIS
[x] Miami Helysznelk | CSI:M
[x] New York-i Helysznelk | CSI:NY
[x] Szellemekkel Suttog | G.W.
[x] Vegas-i Helysznelk | CSI:LV
[x] Extrk
[x] Fanfictions
[x] Galria
[x] Ikonbzis
[x] SeriesNet Extrk aloldal
[x] Videk, promok
 
 



       SISTER SITES
 

 ide ne jelentkezz, csak meghvsra!
 



       TOP SITES
 

[x]- Bones fansite
[x]- Bones Fanatic
[x]- Bones Forever
[x]- NCIS fansite
[x] - Charmed Fansite
[x] - Gossip Girl Fansite
[x]- Taylor Swift fansite
[x] - Kimi Raiknnen
[x] - Fonex Site
[x] - Katie Horton
[x] - My Chemical Romance
[x]
- Quention Tarantino
[x]
- Szinetr Dri Fansite
[x] - Dustin Miligan Fansite.
[x] - Kate Winslet
[x] - CasiAngeles
[x] - Sebestyn Balzs Fansite
[x] - Pop Party Zene 2010
[x] - Nora-Gaby-Lupita Portl
[x] - Design-maker
[x] - Paul Wesley Fansite
25/21 ; 4 szabad

Disclaimer: Tovbbi flrertsek elkerlse rdekben itt megjellm a forrsoldalainkat, remlem gy mr mindenki elgedett lesz: CSI: Miami, CSI: New York, CSI: Las Vegas, NCIS, CSI FilesTV Guide, TwitterTV.com JLH Source, Youtube, SpoilerTV, Szellemekkel Suttog, Margamania

 
 

>> 4. Lecke = Kmiai Kormeghatrozsok

Az emberi maradvnyokat gyakran csontvz formjban talljuk meg, ilyen esetekben elemezhetjk a csontok kmiai sszettelt. A cl, hogy meghatrozzuk a leletek kort. Ebben segthet az eltemetett csontban lv nitrognvesztesg mrse, az gynevezett FUN-elemzs. A betk a fluorra, az urniumra s a nitrognre utalnak. A nitrognvesztesg alapveten fehrjecskkenst jelent, mivel a csontokban tallhat egyetlen nitrogntartalm sszetev a fehrje. Pontosabban a csontokban tallhat fehrje leginkbb kollagn, mely a csontvzat alkot fehrjk 90 szzalkt s a teljes test fehrjinek nagyjbl egyharmadt teszi ki. Ez a kemny szvetek, pldul az inak f alkotrsze, s ez az anyag vlik zselatinn fzs kzben. Ennek a lebomlsa, illetve a klnbz kmiai elemek, a fluor s a talajban lv vzbl szrmaz urnium a csontokba val beplsi arnya adja meg a hall bellta ta eltelt hozzvetleges idt.  A Londoni Termszettudomnyi Mzeumban Dr. Kenneth Oakley s munkatrsai a FUN-elemzs segtsgvel tudtk leleplezni a Piltdown-csalst, mivel bebizonytottk, hogy a csontok nem skoriak, mint ahogyan azt lltottk. Kiderlt, hogy a felttelezetten emberszabshoz tartoz skori fosszlia hamistvny, valjban emberi koponybl s emberszabs majom llkapcsbl kszlt.

 A csontok nitrogntartalmt a Kjeldahl-mdszerrel mrik. Ennek sorn a szraz csontot knsavval kezelik, hogy ammnium-szulft keletkezzen. Ehhez a szulfthoz ezutn ntrium-hidroxidot adnak, gy abbl ammnia szabadul fel. Az ammnit, mely nitrogn tartalm vegylet (jele NH3), ssavval nyeletik el. A savfelesleget ezutn titrljk. gy kitudjk szmolni a keletkezett ammnia s ezzel egytt a csontokban lv nitrogn mennyisgt.

A csontmintban elfordul nitrogn becslsre szolgl mdszer pontos, m segtsgvel mgsem hatrozhat meg pontosan a maradvnyok kora. Ennek oka, hogy nem ismerjk az egy bizonyos id alatt a csontokbl tvoz nitrogn mennyisgt. A nitrognvesztesg arnyt nagymrtkben befolysolja a hmrsklet s a talaj vztartalma abban az idszakban, amikor a csontok eltemetve fekdtek. A nitrogn a csontok slynak ngy szzalkt adja, s a cskkens mrtkt a csontdarab mrete is befolysolja: minl kisebb a csontdarab, annl gyorsabban bomlik le benne a nitrogn. A csontokban tallhat fehrje hideg s szraz krlmnyek kztt tovbb megmarad, klnsen akkor, ha mg nmi oxign is jelen van, s a talaj pH-rtke magas ( azaz a talaj nem savas!). Ezzel szemben sokkal kevesebb ideig marad fenn nedves, meleg felttelek kztt, ami kedvez a mikrobk nvekedsnek. A csont nagyon hamar sztroncsoldik az ersen savas talajban.

A fehrjk kmiai ptkvekbl, aminosavakbl llnak. Ezek idvel szelektven lebomlanak, azaz egyes aminosavak hamarabb tnnek el, mint msok. A rgszek ez alapjn becslik meg az elhallozs idejt, s a trvnyszki vizsglatok sorn is megprbltk mr alkalmazni ezt a mdszert. A kollagnt lebontjk laboratriumban, majd meghatrozzk a kapott klnfle aminosavak sszettelt: minl rgebben trtnt az elhallozs, annl kevesebb fajta aminosavat tallnak. A friss csontban 10-15 fle aminosavat tallhatunk, mg a tbb mint 100 ves csontban 7-nl is kevesebbet.

Kt aminosav, a prolin s a hidroxiprolin hinya arra utal, hogy a csontok mr tbb szz ve, akr vezredek ta a fldben fekszenek. A csontokban tallhat aminosavak relatv arnya is segt a kormeghatrozsban. ltalban azt talltk, hogy az aminosavak relatv arnya a rgi csontokban nagyjbl megegyezik az jabb keletkezs csontokval addig, amg az eredeti anyagnak tbb mint 10 szzalka megmarad. Kisebb arnynl az aminosav „profilja” egszen ms. Egyes aminosavak gyorsabban bomlanak le, mivel knnyebben olddnak a vzben. Vonatkozik ez a prolinra s a hirdoxiprolinra is, melyek, mint ahogyan ezt mr korbban lttuk, viszonylag gyorsan lebomlanak.
Egyes aminosavak- pldul a triptofn s a treonin- rzkenyebbek a savak roncsol hatsval szemben. Amikor a fenti mdszert alkalmazzuk, hrom problma merl fel. Az egyik, hogy nagyon megbzhatatlan. A msodik, hogy megoldhatatlan kmiami problmt jelent a laboratriumok szmra az aminosav-kivons. A harmadik, hogy a tl nagy idintervallum miatt kevs hasznt veszik a jelenkori esetek feldertsben. Ugyanakkor nem teljesen rdektelen a trvnyszki szakrtk szmra, mivel segtsgvel j nhny esetbe meg tudjk hatrozni, hogy a halleset mostanban kvetkezett be, vagy esetleg nhny szz vvel ezeltt. Ez azrt fontos, mert egy 500 vvel ezeltti halleset felfedezse jogi szempontbl mr elvlt, gy a rendrsgnek nem kell nyomoznia. Azt sem szabad persze elfelejtennk, hogy nhny trvnyszki szempontbl rdekes eset trtnelmi tvlatokat is nyithat.
Amikor a csontot ultraibolya fnynek tesszk ki, az kk sznnel fluoreszkl. A rgebbi csontok srgszld sznnel fluoreszklnak, amit a baktriumok s penszgombk anyagcseretermkeinek tulajdonthatunk. Azok a csontok pldul, amelyeket az olaszorszgi etruszk lelhelyen trtak fel, csak nagyon gyengn fluoreszkltak. Az ennl ksbbi, a kzpkorbl szrmaz mintk kkes-fehr sznt mutatnak, de gyengbben, mint a mai mintk; a fluoreszcencia eloszlsa foltokban trtnik, s nagyrszt a csont kzps rszre korltozdik. gy tnik, hogy a fluoreszkls kpessge az id mlsval a csont klseje fell befel haladva elvsz. ltalban gy vlik, hogy a teljes keresztmetszete mentn fluoreszkl csont szzvesnl fiatalabb. A rgebbi csontok –egszen a 800 vesekig- teljesen elvesztettk a fluoreszkl kpessgket. Az adatok nagyon gretesek, de nem rtjk a fluoreszkl kpessg elvesztse s az id mlsa kztti pontos sszefggst. Mg nem hatroztk meg, hogy mi fluoreszkl csontokban, egyes kutatk szerint a szerves alkotrszek (fehrjk), mg msok gy gondoljk, hogy a szervetlenek (svnyi sk). A bizonytalansg miatt jabb gond addik. A talajban fekv csontok jrakristlyosodnak. A csontok svnyianyag-tartalmnak ilyen megvltozsa megzavarn a kpet, mivel nem tudnnk, hogy az ers fluoreszkls az eredeti, vagy a ksbb belekerlt svnyi sszetevk miatt jn-e ltre. Az eltemetett csontokban bekvetkez svnytani vltozsok egy rszt jl ismerjk, ilyen pldul a hidroxiapatit-kristlyok mretnek nvekedse, m a tbbi vltozst egyltaln nem rtjk.
Az aminobenzidin a hemoglobin, a vrsvrtestekben tallhat vrs festkanyag megfestsre szolgl vegyszer. (A vr csak akkor vrs, ha oxignnel teltett llapotban van.) Amikor ezzel megfestjk a rgi csontokat, lthat, hogy ltalban az tvenvesnl rgebbi csontoknl nem kapunk pozitv reakcit. Mindazonltal kivteleket is ismernk, mint nhny 150 ves csont esetben. Egyb vizsglatokkal a hemoglobin jelenltt 5 v utn mr nem lehet kimutatni. Zavar tnyez ugyanakkor, hogy a 90000 ves csontokban is mutattak ki vrmaradvnyokat. Ezrt ez a mdszer is csak korltozott mrtkben hasznlhat.
Egyb kormeghatroz mdszereket is ismernk, melyek kzl j nhny kisebb-nagyobb mrtkben fejleszts alatt ll. A leggretesebb kzlk a talajban a holttest bomlstermkeinek jelenltt kimutat elemzs. Unalmas lenne, ha felsorolnm az sszes munkt, amit ezen a terleten vgeztek, egy pldval azonban rvilgthatunk a lnyegre

A talajban a szervetlen ionok (azaz sznatomot nem tartalmaz ionok) egyre nvekv koncentrcijt trtk fel az Amerikai Egyeslt llamokban. rdekes mdon a problma kulcsa, hogy nagyon sok termszetes folyamat fgg a hmrsklettl. Kiszmtottk, hogy a szervetlen ionok koncentrcija nem egyszeren az idvel ll sszefggsben, hanem az gynevezett ADD-tl (halmozott napi hmrsklet) fggen nvekedett. Az ADD a hmrsklet s a napok szmnak szorzata. (Ezt a mdszert ms technikknl is alkalmaztk, mint pldul a lrvk fejldsnl.) A lnyeg, hogy ugyanaz a vltozs megy vgbe 10 nap alatt 20 C-on, mint ami hsz nap alatt kvetkezne be 10 C-on, mivel az ADD mindkt esetben 200. Teht adott egyfajta mutat, m nem abszolt idben kifejezve. A bomlstermkek bizonyos ADD intervallumokban tetznek. Brhogyan is „rtelmezzk” az ADD-t, a szz napokra lebontott idszakok a kriminolgiban is alkalmazhatnak bizonyultak.

Az eredmnyeket, br rdekesek, mgsem hasznlhatjuk ltalnosan, mivel a talaj sajtossga s ennl fogva a bomlstermkek bomlsnak mrtke helyrl helyre vltozik. Ez a problma befolysol minden olyan mdszert, amelyben a holttest krli talaj is szerepet kap az eljrsban. Ezen a ponton gy tnik, nem ltezik abszolt megbzhat mdszer az elhallozs idejnek megllaptsra. A fentiekben trgyalt mdszerek egyik htrnya, hogy mindegyik hmrskletfgg. Mieltt rtelmezni tudnnk mindazt, amit talltunk, valamilyen eredmnyre kell jutnunk az uralkod hmrsklettel kapcsolatban a trgyhoz tartoz idszakban. Ez pedig nem knny…

Akkor teht mi legyen? Mivel az emberek mr megszoktk, hogy olyasfajta sikertrtneteket halljanak, mint radiokarbonos kormeghatrozs mdszervel megllaptottk, hogy a torini lepel kzpkori, s nem kor eredet, azonban a hall idejt gy is nehz ezzel megllaptani. Manapsg mr nem pusztn a radiokarbonos kormeghatrozst, de az olyan high-tech eszkzket is ismerik az emberek, mint a tmegspektroszkpia, a termolumineszcencia, vagy akr az elektronspin-rezonancia. S mindegyik csodlatosan csalhatatlan kormeghatroz mdszernek tnik. Mirt nincs teht a hall belltnak idejt meghatroz zembiztos mdszer? Valban igaz, hogy nem ll a trvnyszki szakrtk rendelkezsre olyan eljrs, amelyik nem fgg semmilyen termszetes jelensgtl, s amely kiszmthat mdon megy vgbe a hmrsklettl fggetlenl? A vlasz: nem, nem teljesen igaz, m a rendelkezsre ll eljrsokkal mindig lesznek problmk. Elszr is: a radiokarbonos kormeghatrozshoz hasonl technikt akkor lehet eredmnyesen hasznlni, ha nagyon hossz idszakot vizsglunk, mivel nem alkalmazhatjuk olyan vltozsok kimutatsra vagy rtelmezsre, melyek a kzelmltban kvetkeztek be. Olyan ez, mintha egy nhny msodpercig tart futversenyt olyan rval prblnnk mrni, amelynek nagymutatja csak az rkat mri, vagy mintha egy pihe slyt mzslval szeretnnk meghatrozni. A radiokarbonos kormeghatrozsnak mg az ltala mrt idszak hosszhoz mrten is nagy a hibahatra, m lehet, hogy ez nem is fontos krds idszakokat tekintve. Ugyanakkor ppen ezrt nem hasznljk trvnyszki kormeghatroz eszkzknt. A rgszet terletn ezt abszolt kormeghatrozsnak tekintik. Ezt a technikt Willard Frank Libby s munkatrsai dolgoztk ki 1949-ben mialatt a Chicago-i Egyetem professzora volt. 1960-ban, Libby kmiai Nobel-djat kapott a radiokarbon mdszerrt.

ltalban egyetrtenek abban, hogy a radiokarbonos kormeghatrozs nem hasznlhat olyan esemnyek idejnek meghatrozsra, amelyek 400 vnl nem rgebben kvetkeztek be. Ennek a mdszernek a lnyege, hogy a 14-es tmegszm sznizotp (14C) ismert id alatt bomlik le (azaz vlik nem radioaktvv). A felezsi ideje 5730 v, a felezsi id azt jelenti, hogy ennyi id alatt bomlik le az atommagok fele. Az eltelt id pedig ez alapjn mrhet. Alkalmaznak azonban egyb a radioktivitssal kapcsolatos mdszereket is a trvnyszkeken, melyek kzl a kt legfontosabb a 20. szzad kt nagy katasztrfjnak kvetkezmnye: a II. vilghbor s a csernobili atomerm robbans. Mindkt esemnyt kveten a radioaktivits cscsot rt el; az addig mrt legmagasabb rtkeket. Azta az ezektl val eltrs kormeghatrozknt hasznlhat. A msodik vilghbor utn vgrehajtott szmtalan ksrleti atomrobbants megnvelte a radioaktv szn szintjt a lgkrben. A legmagasabb rtket 1963-ban mrtk, azta cskken.

 A radioaktv szn elterjedt az egsz lvilgban, s az emberi csontokban val jelenltnek s pontos szintjnek mrsvel meghatrozhatjk, hogy egy adott szemly a ksrleti atomrobbantsok, vagyis 1950 eltt halt-e meg.Nzznk mg egy utols, viszonylag j felfedezst. Rjttek, hogy a vrsvrtestek bomlsbl szrmaz klium a hallt kveten meghatrozott mrtkben s hmrsklettl fggen kerl a csarnokvzbe, azaz a szemlencse mgtti szemgolyt kitlt zselszer kocsonys anyagba az vegtestbe. Az j mdszer lnyege, hogy radiokarbonos kormeghatroz eljrssal vizsgljk meg a szemlencsben lv specilis proteineket, amelyek a szletskor alakulnak ki, s egsz leten t, vltozatlanok maradnak. A fogakon kvl nincs ms rsze az emberi testnek, amely nem vltozik. A dn kutatk 13 ember kort hatroztk meg helyesen msfl v alatt, s eredmnyeikrl a PLoS One internetes tudomnyos folyiratban szmoltak be. A mdszer elnye, hogy gyakran knnyebb a halott szemhjt felhzni, mint kiemelni a foga egy darabjt (a fogzomnc vizsglata az utbbi vekben elterjedt eljrs a halottak kornak meghatrozsra). Az j mdszer htrnya, hogy a szemlencse nhny napon bell eltnik, ahogy a holttest bomlik, ezzel szemben a fogak veken t megmaradnak. A kutatk szerint a mdszer a jvben arra is alkalmas lesz, hogy proteinek s ms molekulk vizsglatval meghatrozhassk, hogy rkos szvetek vagy sejtek kialakulban vannak-e az emberi szervezetben.  Megtalltuk volna ht az elhallozs idejnek idelis mutatjt? Sajnos nem. Elszr is, mint minden, hall utni vltozs ez is csak a hall bellta utni els nhny napban mutathat ki. Ezenkvl nem biztos, hogy a folyamat teljes mrtkben fggetlen-e a hmrsklettl, mint ahogyan azt sokan gondoljk, de azrt ne foglaljunk vgelegesen llst. Idvel majd kiderl…

<-vissza



       ELITE
 
21/21         JELENLEG BETELT!
 
 



       CHAT

 
 



      
 
 
 

Login
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 


Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros